Zalew Sulejowski
(Zbiornik Sulejowski, Jezioro Sulejowskie) – sztucznie utworzony zbiornik wodny położony w województwie łódzkim, w powiatach piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim, na terenie gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz. Znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, który należy do Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
Współrzędne geograficzne: 51°26′00″N 19°55′25″E
Zbiornik powstał w celu zapewnienie wody pitnej dla Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego. W ostatnich latach Łódź zmniejszyła znacznie pobór wody z zalewu, w wyniku znacząco mniejszego zapotrzebowania na wodę (upadek wodochłonnego przemysłu włókienniczego) oraz poboru wody z wybudowanych własnych studni głębinowych.
Zalew powstał w latach 1969-1974 w wyniku przegrodzenia tamą rzeki Pilicy w okolicy miejscowości Smardzewice, na jej 139 kilometrze od ujścia, na granicy ówczesnych województw łódzkiego i kieleckiego. Betonowo-ziemna tama ma długość 1200 m i wysokość 16 m, po koronie której odbywa się ruch samochodów i autokarów turystycznych. Tama spowodowała powstanie zbiornika o powierzchni 2700 ha. Linia brzegowa zbiornika wynosi 58 km, z czego 11 km znajduje się na terenie gminy Wolbórz.
Dno zbiornika uszczelniono pasami folii z tworzywa sztucznego.
Zasilany jest przez dwie rzeki: Pilicę i Luciążę. Zbiornik od strony wschodniej i północno-zachodniej otaczają zwarte kompleksy borów sosnowych.
Liczby charakteryzujące zalew:
- długość 17,1 km,
- maksymalna szerokość 2,1 km,
- średnia szerokość 1,5 km,
- średnia głębokość 3,3 m,
- maksymalna głębokość 11 m,
- długość linii brzegowej 58 km,
- powierzchnia ok. 27 km²,
- pojemność użytkowa 61 mln m³
- pojemność maksymalna 75 mln m³
- powierzchnia zlewni 4 900 km².
Zalew posiada wyznaczone strefy ochronne:
- bezpośrednią, obejmującą ujęcie wody w Bronisławowie i
- pośrednią, obejmującą pas wokół zbiornika o szerokości 400 m od linii brzegowej.
Zbiornik pełni rolę retencyjną, ochrony przeciwpowodziowej, a nawet energetyczną (działa niewielka elektrownia wodna o mocy niespełna 4 MW).
Zalew spełnia ważne funkcje rekreacyjne. Umożliwia uprawianie sportów wodnych, głównie żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. Nad zalewem zbudowano ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe. Odbywają się tam też często zawody łodzi żaglowych. Na akwenie obowiązuje strefa ciszy, czyli jest zakaz używania jednostek pływających z silnikiem.
Urozmaicona linia zalesionych w znacznym stopniu brzegów sprawia że zalew jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku, umożliwia kąpiele, plażowanie, uprawianie wędkarstwa. Wokół zbiornika obowiązuje strefa ochronna, co skutkuje praktycznie biwakowaniem tylko w miejscach wyznaczonych, ale tych miejsc jest dużo. Wokół zbiornika jest wiele pól biwakowych, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych.